USA:
4th Excellence in Graphic Literature Awards 2020
(
Seit 2017 verleiht der Pop Culture Classroom die EGL Awards für die besten Comics. Hier folgen die Gewinner und die Finalisten der Shortlist.)
Book of the Year (Comic des Jahres):
R.J Palacio:
White Bird: A Wonder Story (Random House)
nominiert waren:- Gaby Dunn (Szenario) / Claire Roe (Zeichnungen): Bury the Lede (BOOM! Studios)
- Kayla Miller: Camp (Houghton Mifflin Harcourt)
- Seth: Clyde Fans (Drawn & Quarterly)
- Kwame Alexander (Szenario) / Dawud Anyabwile (Zeichnungen): The Crossover (Houghton Mifflin Harcourt)
- Travis Dandro: King Of King Court (Drawn & Quarterly)
- Colleen AF Venable (Szenario) / Ellen T. Crenshaw (Zeichnungen): Kiss Number 8 (First Second)
- Roselynn Akulukjuk und Danny Christopher (Szenario) / Astrid Arijanto (Zeichnungen): Putuga & Kublu and the Qalupalik (Inhabit Media)
Mosaic Award (Bester Comic unter Diversity):
Colleen AF Venable (Szenario) / Ellen T. Crenshaw (Zeichnungen):
Kiss Number 8 (First Second)
nominiert waren:- Marguerite Abouet (Szenario) / Mathieu Sapin (Zeichnungen): Akissi: More Tales of Mischief (Flying Eye Books)
- Michael Nicoll Yahgulanaas: Carpe Fin: A Haida Manga (Harbour Publishing)
- Kwame Alexander (Szenario) / Dawud Anyabwile (Zeichnungen): The Crossover (Houghton Mifflin Harcourt)
- Archie Bongiovanni: Grease Bats (BOOM! Studios)
- Lorena Alvarez: Hicotea: A Nightlights Story (Nobrow)
- Roselynn Akulukjuk und Danny Christopher (Szenario) / Astrid Arijanto (Zeichnungen): Putuga & Kublu and the Qalupalik (Inhabit Media)
- Andrew Wheeler, BC Holmes und Joamette Gil (Hrsg.): Shout Out (TO Comix Press)
Best in Children’s Graphic Literature (Bester Kindercomic):
Marguerite Abouet (Szenario) / Mathieu Sapin (Zeichnungen):
Akissi: More Tales of Mischief (Flying Eye Books)
nominiert waren:- Naomi Cui (Szenario) / Janice Liu (Zeichnungen): Chicken Soup & Goji Berries (Cloudscape Comics)
- Sam Davies: Hex Vet: The Flying Surgery (BOOM! Studios)
- Judd Winick: Hilo 5: Then Everything Went Wrong (RH Children’s Books)
- Joe Todd-Stanton: Kai and the Monkey King (Flying Eye Books)
Best in Middle-Grade Graphic Literature - Fiction (Bester Comic für Jugendliche - Fiktion):
R.J Palacio:
White Bird: A Wonder Story (Random House)
nominiert waren:- Kwame Alexander (Szenario) / Dawud Anyabwile (Zeichnungen): The Crossover (Houghton Mifflin Harcourt)
- Lorena Alvarez: Hicotea: A Nightlights Story (Nobrow)
- Mai K. Nguyen: Pilu of the Woods (Oni Press)
- Sarah Winifred Searle: Sincerely, Harriet (Lerner Publishing Group)
Best in Middle-Grade Graphic Literature - Nonfiction (Bester Comic für Jugendliche - Non-Fiktion):
Raina Telgemeier:
Guts (Scholastic)
nominiert waren:- Don Brown: Big Ideas That Changed the World #1: Rocket to the Moon! (Abrams Amulet Books)
- Nathan Hale: Nathan Hale’s Hazardous Tales #9: Major Impossible (Abrams Amulet Books)
- Kath Shackleton (Szenario) / Zane Whittingham (Zeichnungen): Survivors of the Holocaust: True Stories of Six Extraordinary Children (Sourcebooks Explore)
- Heather Corinna (Szenario) / Isabella Rotman (Zeichnungen): Wait, What? A Comic Book Guide to Relationships, Bodies, and Growing Up (Oni Press)
Best in Young Adult Graphic Literature - Fiction (Bester Comic für junge Erwachsene - Fiktion):
Colleen AF Venable (Szenario) / Ellen T. Crenshaw (Zeichnungen):
Kiss Number 8 (First Second)
nominiert waren:- Ebony Flowers: Hot Comb (Drawn & Quarterly)
- Luke Molver: King Shaka: Zulu Legend (Catalyst Press/Story Press Africa)
- Andrew Wheeler, BC Holmes und Joamette Gil (Hrsg.): Shout Out (TO Comix Press)
- Melanie Gillman: Stage Dreams (Lerner Publishing Group)
Best in Young Adult Graphic Literature - Nonfiction (Bester Comic für junge Erwachsene - Non-Fiktion):
Travis Dandro:
King Of King Court (Drawn & Quarterly)
nominiert waren:- Marek Bennett: The Civil War Diary of Freeman Colby Volume 2: 1863 (Comics Workshop)
- Don Brown: Fever Year: The Killer Flu of 1918 (Houghton Mifflin Harcourt)
- Ted Fox (Szenario) / James Otis Smith (Zeichnungen): Showtime at the Apollo: The Epic Tale of Harlem’s Legendary Theater (Abrams ComicArts)
- Shing Yin Khor: The American Dream? A Journey on Route 66 Discovering Dinosaur Statues, Muffler Men, and the Perfect Breakfast Burrito (Lerner Publishing Group)
Best in Adult Graphic Literature - Fiction (Bester Comic für Erwachsene - Fiktion):
Eleanor Davis:
The Hard Tomorrow (Drawn & Quarterly)
nominiert waren:- Emily McGovern: Bloodlust & Bonnets (Andrews McMeel Publishing)
- Michael Nicoll Yahgulanaas: Carpe Fin: A Haida Manga (Harbour Publishing)
- Seth: Clyde Fans (Drawn & Quarterly)
- Benjamin Dix und Lindsay Pollock (Szenario) / Lindsay Pollock (Zeichnungen): Vanni: A Family’s Struggle through the Sri Lankan Conflict (Penn State University Press)
Best in Adult Graphic Literature - Nonfiction (Bester Comic für Erwachsene - Non-Fiktion):
Brian Fies:
A Fire Story (Harry N. Abrams)
nominiert waren:- Luke Healy: Americana (and the Act of Getting Over It.) (Nobrow)
- Jim Ottaviani (Szenario) / Leland Myrick (Zeichnungen): Hawking (Macmillan Publishers First Second)
- AJ Dungo: In Waves (Nobrow)
- Koren Shadmi: The Twilight Man: Rod Serling and the Birth of Television (Humanoids)